Zmiany w procesie likwidacji szkód i przyznawania odszkodowania od 01.04.2015 r.

Z przyjemnością przekazuję informację o pozytywnych zmianach wprowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego w procesach likwidacji szkód z polis Oc.                                                                     Ujednolicenie sposobu likwidacji szkód ma zapobiec dotychczasowym nieprawidłowościom w kalkulacjach odszkodowania za szkody komunikacyjne.Auto Unfall

Najważniejsze zmiany jakie weszły w życie z dniem 1 kwietnia 2015 roku:

1. Brak amortyzacji – bez względu na wybraną metodę wypłaty odszkodowania.

2. Kosztorys naprawy musi uwzględniać ceny roboczogodziny na podstawie cen stosowanych przez warsztaty samochodowe w rejonie zamieszkania poszkodowanego.

3. Stosowanie identycznych kryteriów ustalania kosztów naprawy pojazdów zarówno w przypadku szkody całkowitej jak i częściowej.

4. Odszkodowanie ustalane na podstawie  części oryginalnych od producenta- TU w kosztorysie może zastosować oryginalne zamienniki jednak musi uzasadnić dlaczego i wykazać że części te zostały wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi normami i standardami produkcyjnymi producenta danego marki pojazdu.

5. Zwrot kosztów za wynajęcie samochodu zastępczego – bez względu na sposób korzystania z pojazdu zastępczego. Towarzystwa Ubezpieczeniowe są zobowiązane pokrywać koszty wynajmu samochodu, które nie zostały jeszcze zapłacone.

Oczywiście życzymy wszystkim aby nie spotykali problemów podczas likwidacji szkód, jednakże znając politykę działania T.U. obawiamy się, że nadal trzeba będzie czasami powalczyć o należne odszkodowania.

 

Przekaż dalej
FacebookTwitterGoogle PlusLinkedinPrintEmail

Dodaj komentarz